Existuje mnoho návodů čí nápadů na ty nejrůznější diety. Co takhle udělat krok zpátky a zaměřit se na to, co je nám nejbližší, tedy na to, co nám dala sama příroda? Džusová očista (fresh juice), patřící do skupiny raw stravy, je založena na pití šťáv z ovoce či zeleniny po určitou dobu.

Proč ovoce a zelenina?

Jednoduché a přírodní, lehce stravitelné cukry (sacharidy) glukóza a fruktóza, které se vyskytují v ovoci a zelenině, umožňují tělu získat energii bez zátěže organismu. Srovnejme si tento způsob příjmu energie s typicky českým. Po typicky českém obědu (řízek, knedlo-vepřo-zelo, svíčková apod.), který často zapijeme pivem, máme chuť si dát pětadvacet, či naší dosavadní činnost úplně zabalit. Proč to tak je? Je to tak správně? Má nám jídlo energii brát nebo dávat? Pokud přijímáme smažená, tučná a celkově těžká jídla obsahující bílkoviny, složené sacharidy (disacharidy, polysacharidy) a jiné látky, tělo pro jejich strávení, to znamení rozklad na látky jednodušší (např. jednoduché sacharidy) potřebuje energii. Tělo v první fázi musí energii dát, aby jí po rozkladu získala. Takže přichází únava. Jak ji řešíme? Na co přišel “vynalézavý” člověk? Sáhnout po kofeinu, jenž metabolismus zrychlí a nakopne, ideálně v kombinaci se sladkostí, v níž jsou jednoduché cukry, díky kterým tělo dostane energii pro rozbourání obědu. Je náš organismus opravdu navržen pro příjem takových jídel? Říká se, že náš organismus je navržen pro stálou konzumaci jídla (cca po 2-3 hodinách bychom měli cítit hlad). Za jak dlouho cítíme hlad po tak náročném obědě? Pokud ihned po konzumaci, tak je to jen absence jednoduchých cukrů.

Proč šťávy z ovoce či zeleniny?

Když pracujete v kuse dlouhou dobu, taky máte chuť si dát “voraz” a odjet někde na dovolenou?
Jak je to s Vaším žaludkem? Už jste mu za ty léta dopřáli dovolenou? Ne? Tak kdy dopřejete?
Džusová očista, nebo-li šťávy z ovoce či zeleniny bez dužiny, stejně jako jakékoliv tekutiny, se nehromadí v žaludku k trávení. Pro srovnání, při konzumaci jídla se žaludek plní cca 15 minut a až poté začíná trávit.

Jaké změny budu pociťovat? Co budu cítit?

Hlad a úbytek váhy. Což je normální, když jsme s největší pravděpodobností začali přijímat méně kalorií než na co jsme byli zvyklí.

Zbystření smyslů. Člověk v dávných dobách neměl na každém rohu večerku či supermarket, musel buď potravu lovit nebo sbírat, a jeho smysly byly silnější, než je tomu u dnešní populace obvyklé.

Detoxikace organismu. Způsob života každého jedince je individuální a záleží na tom, jak jste žili, čím jste se stravovali, zda-li jste člověk, jenž při každém “bolístku” sáhne po ibalginu či dokonce koketuje s návykovými látkami. V těchto případech můžete očekávat silnější detoxikaci, jelikož hodně toxických látek je uloženo v tucích a při detoxikaci a ztráty tukových zásob se do těla uvolňují, čímž detoxikační orgány budou mít co dělat. Můžete pociťovat návaly tepla a chladu, můžete se cítit slabě a dokonce ulehnout do postele. V těchto dnech je ideální si v práci vzít volno.

Uvědomění-si závislosti na jídle. Dnešní konzumní svět, neustálé nabídky v podobě letáků, reklamy v médiích či samotných supermarketech nás nevědomky přesvědčují o koupi věcí a jídel, které nepotřebujeme. Firma, jenž zmiňované výrobky prodává, samozřejmě potřebuje, abychom je kupovali. Tedy ji sponzorovali. Čím více budeme nakupovat, tím větší roční růst a vyšší zisk bude mít. Tím logicky v naší peněžence bude méně a tím více můžeme trávit čas v práci. A tím měně s rodinou …

Rozvoj myšlení. Člověk, jenž si pročistí džusovou očistou tělo alespoň 30 dní, může cítit bližší vztah k přírodě. Automaticky bude více tíhnout k tomu, co je mu přirozenější. Špatné věci bude elimininovat. Např. před očistou jsem pila pouze perlivou vodu a obyčejná mi nechutnala. Po očistě perlivá mě “štípe” na jazyku a piji obyčejnou z kohoutku. Samozřejmě z lesní studánky je nejlepší.

Více energie. Je možné, že se budete probouzet například ve 4 či v 5 ráno, jelikož tělo „nemá tolik práce“ s rozkladem složitých jídel či s detoxikací chemických látek z jídla.

Tento článek je jednoduše vysvětlený základ „proč“ džusová očista více méně z pohledu sacharidů. V dalších článcích se podíváme do hloubky bílkovinám, vitamínům a celkově fungování tělu.
Na závěr si uvědomme, že nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.