Je po poledni a většina lidí má už po obědě. V tom zvoní telefon. Volá starší paní, která do telefonu střídavě kašle a střídavě povídá. Její slova začínají:
Dobrý den, společnost AB, mluvím s XY? Výborně XY, vy jste dělal/a s námi nedávno telefonický výzkum ohledně zdravého životního stylu, vzpomínáte si? Můžu Vám položit ještě pár otázek?
…Po určité úvaze odpovídám, že ano. Na to paní spustí: Jak často jíte ryby? Jíte sladkovodní nebo mořské? Po odpovědi, že spíše sladkovodní (u moře přece nebydlím), paní spustila svou naučenou pasáž popisující její skvělou firmu, jenž vyrábí ty nejzdravější tabletky z mořských ryb obsahující omega-3 mastné kyseliny bez jakýkoliv „éček“ a přídavných věcí, které samozřejmě musím mít, jinak mé tělo snad vypoví službu. Díky tomu, že jsem odpověděla na 4 zásadní otázky dostanu jedinečnou slevu z cca 600 kč na cca 300 kč. To si přeci nemohu nechat ujít!

Co nám tento typ telefonátu může říci?

Motivace. Čím byla paní motivována? Chtěla opravdu mé zdraví nebo chtěla především prodat svůj produkt a tím získat ohodnocení (peníze, body)?

Vzor. Koupili by jste si údajně zdravé produkty od nemocného člověka?

Cena. Nabízené tablety za 600 kč, po té zázračná sleva, při níž ušetřím téměř polovinu. Po prostudování tablet na internetu je cena okolo 150 kč.

Forma tablet. Pro to, aby tableta držela pohromadě, je zapotřebí přidat další látky, tzv.“spojovače“ či „vyplňovače“. Je to opravdu přírodní forma?

Zdroj. Proč máme zvolit zdroj omega-3 mastných kyselin právě z mořských ryb? Bydlíme u moře nebo v České republice?

Omega-3 mastné kyseliny jsou v našich klimatických pásmech obsaženy v olejích (např. řepkový, slunečnicový), v čerstvém ovoci či zelenině, v česneku, v různých semenech a v ořeších (především ty vlašské) a v pšeničných klíčcích.

Suma sumárum

Proč lidé dávají dost peněz na to, aby si koupili nezdravé jídlo a po té mnohdy ještě více, aby si koupili doplňky stravy? Proč platíme 2x? Opravdu tak rádi trávíme svůj čas v práci a né s rodinou či přáteli? Mohlo by být rozumnější kupovat rovnou plnohodnotnou stravu z našich klimatických pásem?