Opalování je častá letní aktivita. Jsou lidé, kteří ji vyloženě milují a také ti, kteří se jí úspěšně vyhýbají.

Jaký výrobek použít na ochranu naší pokožky? Mnozí z nás, aniž by si to uvědomovali, sponzorují velké farmaceutické či kosmetické firmy. Je to tak správně? Říká se, že na svou pokožku si máš dát to, co bys byl schopen sníst.

Pojďme se podívat na jednoduchý návod na to, jak si vyrobit vlastní opalovací olej z ingrediencí, které jsou přírodní a můžeme sníst.

β-karoten, který je důležitý při opalování, lze získat z mrkve či karotky. β-karoteny jsou prekurzory vitamínu A, to znamená, že je tělo umí přeměnit na vitamín A, jenž je pro pokožku při opalování důležitý. β-karoteny jsou tzv. lipofilní, to znamená, že jsou rozpustné v tucích (oleje, tuky). V tom případě už není nic jednoduššího, než si koupit mrkev bio kvality či si ji utrhnout z vlastní zahrádky, nastrouhat ji a dát do olivového oleje extrahovat. Olej dáme za okno a necháme slunce, ať za nás udělá veškerou práci. Po cca měsíci přefiltrujeme a opalovací olej s ß-karotenem můžeme přelít do menších lahviček s rozprašovačem pro snadnější aplikaci na kůži.

Postup ve zkratce:

1) nastrouhat mrkev ideálně bio kvality

2) dát do skleněné lahve s olivovým olejem

3) láhev dát za okno, kde praží slunce

4) nechat extrahovat klidně měsíc

5) přefiltrovat

6) aplikovat na kůži

Funkce β-karotenu:

  • „výroba“ vitamínu A
  • chrání před poškození slunečním záření
  • pomáhá pokožce zhnědnout
  • zpomaluje stárnutí pokožky (vrásky)
  • v menší míře antioxidant
  • podpora zraku

Tip: V oleji můžeme extrahovat i jiné lipofilní (v tucích rozpustné) látky.