Jste doopravdy dobrá matka nebo si to jen myslíte? Zamyslela jste se nad tím, co Vaše dítě opravdu potřebuje? Pojďme se podívat na příklad.

Paní Nováková se celý život snažila dělat pro svou rodinu maximum. Vařila, pekla, uklízela a vždy nosila v hlavě, ať má rodina co jíst. Domácnost udržovala v perfektní čistotě a pokud někdo ze členů domácnosti jí to kazil, dala mu to patřičně zvýšeným hlasem znát. Čistota je přeci základ. Vařila teplá jídla, občas teplé večeře, ke kávě zákusek a v neděli na snídani koláč. Tak to přeci má být, říkala si. Poctivě chodila do práce a platila složenky. Tak moc dávala a říkala si, jaká je perfektní matka a že to rodina snad vůbec nevidí a hlavně, patřičně neocení. Byla ze života vyčerpaná, nenaplněná a nevěděla proč žít. Po úmorném nenaplněném dni se těšila na svou večerní sklenici vína, kdy to celé z ní „spadlo“. Bohužel často ve formě slovních výčitek panu Novákovi i svým dětem.

Jak jí vnímali její děti? Co myslíte, zeptala se jich někdy? Měla vůbec čas na kvalitní komunikaci a dávala svým dětem intenzivní pozornost? Byla opravdovou matkou nebo spíše hospodyní? Věděla, co děti aktuálně prožívají a s čím potřebují pomoci?

Ne. Nevěděla. 

Za to věděla, že v lednici dochází jogurt a že je potřeba vyměnit ručníky.

Proč? Své mateřství a manželství ztotožnila s uklízením, vařením a pečením. Ve své podstatě za to nemůže, protože jí v tom velice pomohl systém minulého století, který tohle hlásal a stavěl podle toho svá měřítka. A ona se nezamyslela, jestli je to tak správně. Pouze to přijala a ztotožnila se s tím.

Co paní Novákové pomůže? Pochopit, že…

  1. domácí atmosféra je více, než domácí čistota (samozřejmě to neznamená, že musí být nepořádek, jen je to o prioritách)
  2. zážitky a chvíle strávené společně jsou více než oběd s polévkou, předkrmem a salátem
  3. intenzivní komunikaci a pozornost dítě potřebuje daleko více než švestkový koláč v neděli na snídani

Suma sumárum

Jde být dobrá matka? Jde. Jde být i dobrá hospodyně? Jde. A je jen na Vás, čím chcete být Vy 🙂