Statistika říká, že každý člověk za svůj život potká alespoň jednoho manipulátora.  Jak ho poznáme?

První setkání

Zdá se neuvěřitelné. Potkali jsme někoho, kdo nám přijde sympatický, kdo se o nás zajímá, svěřuje se nám a ptá se nás na mnoho informací o nás a o našem životě. Tak kamarádského člověk jsme dlouho nepotkali. Dává nám pozornost a my máme pocit, že jsme našli spřízněnou duši. Co více bychom si měli přát?

Vztah

Vztah s manipulátorem na začátku vypadá jako procházka růžovým sadem, manipulátora zajímáme, dává nám pozornost, vychytává naše slabiny a v tu chvíli nám dává přesně to, co potřebujeme. Jak úžasné. Časem a soužitím však z metody cukru vyvěrá na povrch i metoda biče. Manipulátor potřebuje, aby jste se na něm cítili závislí. Potřebuje pro Vás být spasitelemČasem ve Vás bude vyvolávat negativní pocity (př.pocity viny a strachu). Potřebuje si Vás prostě zaháčkovat a věřte, že čím inteligentnější je, tím více si způsobů a cest najde.

Jak ho časem poznáme?

  1. Má za cíl být s každým zadobře, často lže na mnoho stran. Ideálním stavem je, když ze sporu vychází dobře, utěšuje ostatní strany a ostatní strany se trápí či navzájem mají mezi sebou zranění. Čím zraněnější člověk, tím závislejší. Čím menší sebevědomí člověk má, tím lépe pro manipulátora. Lhaní a hraní divadla je zcela běžné.
  2. Nedělá nic nezištně. Dělá hodně pro lidi jenom proto, aby získal nazpátek – moc, pozornost, jejich lásku, peníze.

Cíl manipulátora

Vaše energie a vaše prostředky. Manipulátor je plně závislý na energií lidí a nedokáže bez toho být. Často nedokáže být sám se sebou a bývá velice činorodý a pracovitý. Nedokáže si dát sám sobě lásku, nedokáže být nezávislý a potřebuje pozornost od ostatních. Ve své podstatě lidský feťák :).

Kde ho najdeme?

Všude, kde jde „zaháčkovat“ lidi. Ideální jsou organizace s pevným řádem, hierarchií, s funkcemi, s příkazy a s tresty. Čím větší klec pro svou oběť manipulátor najde, tím je „šťastnější“.

Inteligentní manipulátoři se vypracovávají na vysoké funkce, které jim zajišťují moc a pozornost. Mají i bez problémů vysokoškolské vzdělání.

Proč ho potkáváme?

Abychom našli sebe sami. Pokud se necháváme manipulovat, ještě máme nezpracované vzorce oběti. Také často na něčem lpíme a to je naše slabé místo. Co jiného by nás mělo donutit si to v životě vyřešit?

Co tedy dělat?

  1. Najít sám sebe, svou cestu, přijmout se bezpodmínečně takoví, jací jsme.
  2. Naučit se stanovit své hranice.
  3. Pamatovat na: „Důvěřuj, ale prověřuj“
  4. Poslouchat intuici a né mozek.
  5. Odstranit naše slabiny a nelpět na ničem.
  6. Je perfektní si i něco o tom prostudovat, př. dokument Ryba smrdí od hlavy, odkaz zde.