Pojďme na příklad ze života.

Anička šla na pracovní pohovor. Chtěla vést tým lidí, prostě být manažerkou. Pohovor vedl Karel.

Karel ji svými odbornými znalostmi, pochopením lidí (analytickým) a vysokým IQ na začátku okouzlil. Dokonce měl chuť si s ní povídat, ptal se na nejrůznější věci, které se běžně lidé neptají a navazoval tak vztah. V práci jí i pomáhal a když byla na dně, s radostí vykládal svá moudra.  Anička si říkala, na jakého perfektního šéfa nenatrefila.

Jak obchodní tým rostl, tak i struktura porad se měnila. Šéf Karel buď všechny v týmu chvalořečil, že jsou perfektní, že mají na víc a že jenom díky němu jsou úspěšní, nebo po nich řval, že jsou to jenom banda líná a že ho musí poslouchat. Hlas Karla se rozléhal po celém patře. Ostatní v kancelářích mlčky přihlíželi a nic neřekli. Mnohé ženy své slzy neudržely na krajíčku.

Anička s mnohými praktikami Karla na vedení týmu nesouhlasila a bohužel to dávala slovně najevo. Ostatní byli potichu. Karlovi nastával s Aničkou čím dál větší problém, protože bezmezně neposlouchala. Zkoušel veškeré techniky co znal, ale čím delší dobu Anička byla ve firmě, tím více souvislostí ji docházelo a byla odolnější.

Pak to přišlo. Karel na to kápl. Našel slabinu Aničky – tou byli její lidé v týmu, které vedla. Prostě na nich lpěla a měla je ráda. Bála se ztratit svůj tým.

 

Karel našel metodu, tak ji zaháčkovat.

Jak jí přinutit, aby poslouchala a „sekala latinu“.  Jak toho teda docílit?

Karel volal lidem v týmu od Aničky – konkrétně Štěpánovi a Zuzce. Oběma říkal to samé – že je Anička neschopná, že by se měli obracet především na něho, že jim pomůže, že má více zkušeností a větší postavení. Aničce také samozřejmě volal a volal jí s tím, že mluvil se Štěpánem/Zuzkou a že si myslí, že jsou neschopní. Že Aničce berou moc energie a že se jí to nevyplácí. Volal jí i s tím, že jí pomůže a že zná super metody.

Nejednou Karel Aničku před jejím týmem ponížil, aby v jejich očích klesla. Tím si zajistil svou „hodnotu“.

Jak se cítila Anička? Slabá, bezmocná, bezhodnotná. Karel jí říkal o naději, že zná řešení, že jí „spasí“, když bude poslouchat.

 

Co se stalo?

Jedná malá drobnost, s kterou Karel nepočítal. Kosa narazila na kámen.

Anička měla perfektní vztah se Zuzkou a vše si říkaly narovinu. Řekly si i o telefonátech a věřily si.

S tím Karel nepočítal, přeci běžně mu vycházelo, že štval lidi proti sobě. Z toho přeci těžil. A teď toto.

 

Jak to dopadlo?

Anička i Zuzka daly výpověď. Byly první z týmu Karla. „Zbavily“ se manipulátora a pomalu opouštěly rovinu strachu.

Karel byl cca za rok vyhozen, když z jeho týmu odešla více jak polovina lidí.

 

Co z toho plyne?

Manipulátor hledá naše slabiny, něco, na čem nám záleží popř. na čem lpíme.

Když nebudeme na ničem lpět, nepřijde do našeho života manipulátor 🙂 (nebo to prostě zvládneme).