Máte pocit, že jste ve svém životě potkali manipulátora? Pojďme na příklad.

Anička šla na pracovní pohovor. Chtěla vést tým lidí, prostě být manažerkou. Pohovor vedl Karel.

Karel ji svými odbornými znalostmi, pochopením lidí (analytickým) a vysokým IQ na začátku okouzlil. Dokonce měl chuť si s ní povídat, ptal se na nejrůznější věci, které se běžně lidé neptají a navazoval tak vztah. V práci jí i pomáhal a když byla na dně, s radostí vykládal svá moudra.  Anička si říkala, na jakého perfektního šéfa nenatrefila.

Jak obchodní tým rostl, tak i struktura porad se měnila. Šéf Karel buď všechny v týmu chvalořečil, že jsou perfektní, že mají na víc a že jenom díky němu jsou úspěšní, nebo po nich řval, že jsou to jenom banda líná a že ho musí poslouchat. Hlas Karla se rozléhal po celém patře. Ostatní v kancelářích mlčky přihlíželi a nic neřekli. Mnohé ženy své slzy neudržely na krajíčku.

Anička s mnohými praktikami Karla na vedení týmu nesouhlasila a bohužel to dávala slovně najevo. Ostatní byli potichu. Karlovi nastával s Aničkou čím dál větší problém, protože bezmezně neposlouchala. Zkoušel veškeré techniky co znal, ale čím delší dobu Anička byla ve firmě, tím více souvislostí ji docházelo a byla odolnější.

Pak to přišlo. Karel na to kápl. Našel slabinu Aničky – tou byli její lidé v týmu, které vedla. Prostě na nich lpěla a měla je ráda. Bála se ztratit svůj tým.

 

Karel našel metodu, tak ji zaháčkovat.

Jak jí přinutit, aby poslouchala a „sekala latinu“.  Jak toho teda docílit?

Karel volal lidem v týmu od Aničky – konkrétně Štěpánovi a Zuzce. Oběma říkal to samé – že je Anička neschopná, že by se měli obracet především na něho, že jim pomůže, že má více zkušeností a větší postavení. Aničce také samozřejmě volal a volal jí s tím, že mluvil se Štěpánem/Zuzkou a že si myslí, že jsou neschopní. Že Aničce berou moc energie a že se jí to nevyplácí. Volal jí i s tím, že jí pomůže a že zná super metody.

Nejednou Karel Aničku před jejím týmem ponížil, aby v jejich očích klesla. Tím si zajistil svou „hodnotu“.

Jak se cítila Anička? Slabá, bezmocná, bezhodnotná. Karel jí říkal o naději, že zná řešení, že jí „spasí“, když bude poslouchat.

 

Co se stalo?

Jedná malá drobnost, s kterou Karel nepočítal. Kosa narazila na kámen.

Anička měla perfektní vztah se Zuzkou a vše si říkaly narovinu. Řekly si i o telefonátech a věřily si.

S tím Karel nepočítal, přeci běžně mu vycházelo, že štval lidi proti sobě. Z toho přeci těžil. A teď toto.

 

Jak to dopadlo?

Anička i Zuzka daly výpověď. Byly první z týmu Karla. „Zbavily“ se manipulátora a pomalu opouštěly rovinu strachu.

Karel byl cca za rok vyhozen, když z jeho týmu odešla více jak polovina lidí.

 

Co z toho plyne?

Manipulátor hledá naše slabiny, něco, na čem nám záleží popř. na čem lpíme.

Když nebudeme na ničem lpět, nepřijde do našeho života manipulátor 🙂 (nebo to prostě zvládneme).

 

Více článků o manipulaci? ZDE